O LENCE

Něco málo strohého životopisu

Lenka Lanczová, úspěšná kmenová autorka Vydavatelství Víkend a v posledních pětadvaceti letech nejvydávanější a nejčtenější autorka románů pro mládež, chodila na základní školu ve svých rodných Slavonicích, po maturitě na Střední ekonomické škole v Jindřichově Hradci pracovala rok u Okresní správy spojů. S manželem a dvěma jezevčíky Ferdou a Fidem žije ve Slavonicích, kde od roku 1987 pracuje v Městské knihovně, přičemž je v neustálém kontaktu s knížkami i čtenáři.

Syn David /1984/ po studiích na filozofické fakultě pracuje coby šéfredaktor kultury v Lidových novinách, dcera Sandra /1986/ po studiu na grafické škole následně vystudovala publicistiku. Obě děti žijí v Praze a také píší – David poezii, Sandra vydala několik románů jak pro dospívající dívky, tak v žánru fantasy – více informací viz sandralanczova.cz, a je zaměstnána jako redaktorka Blesku.

Lenka Lanczová začala psát ve třinácti letech, z nevinného pokusu se stal celoživotní koníček a má na kontě jubilejních šedesát knih, z nichž se většina dočkala několikanásobných vydání. První román však vyšel teprve poté, co se po revoluci v r.1989 změnila politická situace. Do té doby se do tehdejších edičních plánů kamenných nakladatelství „nevešla“.

Ve všech svých dílech se zabývá psychologií dospívající mládeže, zobrazuje otevřeně, reálně a nepřikrášleně současná děvčata a hochy se všemi jejich problémy, radostmi i starostmi (první lásky, přátelství, falešné kamarádství, mezilidské vztahy vůbec) a rovněž i s jevy negativními (drogy, incest, interrupce, trauma po znásilnění, anorexie, alkoholismus, gamblerství, stalking, závislosti, apod). Přestože nementoruje, romány působí výchovně, jelikož na příkladech převážně dívčích hrdinek a jejich prožitků ukazuje, jak by to být mělo a jak ne, co všechno se může stát, když… Nechává čtenářkám prostor zorientovat se, najít sama sebe na prahu dospělého života.

Ve čtenářských anketách pořádaných Sukovou knihovnou v Praze Nejčtenější kniha roku získala 1. místo za román Tajná láska (1996), v roce 1997 to bylo druhé místo za román Sólo pro Kristýnu, v dalším roce za román Souhvězdí Labutě…

Obrovského čtenářského úspěchu dosáhla v celostátní anketě MOJE KNIHA (2004), kdy se 19 jejích titulů dostalo do žebříčku prvních 250 nejoblíbenějších knih všech dob! Román Znamení Blíženců se ocitl na 23. místě, Postel plná růží na 41. místě, atd. Kdyby se však sečetly hlasy celé trilogie Blíženci, jejich umístění by bylo mnohem výše.

Ještě zajímavější je pořadí autorů, kde mezi českými zvítězila s obrovským náskokem: 1. Lenka Lanczová, 2. Jaroslav Foglar, 3. Božena Němcová, a mezi českými i světovými skončila na místě třetím: 1. J.K. Rowlingová, 2. J.R.R. Tolkien, 3. Lenka Lanczová. (Seznamy knih, autorů a celkově více informací najdete na stránkách ankety)